Projekt funkcjonalny serwisu

Każdy mając pomysł na portal internetowy ma jednocześnie całą listę funkcjonalności, które z pewnością przydadzą się w jego prowadzeniu. Od możliwości integracji z najrozmaitszymi serwisami, po aktualności, komentarze, płatności on-line, możliwość dodawania wielu parametrów oferty, bardzo dokładne wyszukiwarki itp. Każda z tych funkcji może być mniej lub bardziej rozbudowana.

Dla każdej funkcji strony czy serwisu internetowego, choćby dla wydawałoby się najprostszych funkcji jak logowanie czy edycja treści muszą zostać wykonane następujące prace:

  • opis jakie dane są wymagane, jak powinien zachowywać się formularz przy wprowadzeniu poprawnych danych, a jak w przypadku błędnych,
  • UX designer przygotowuje projekt makiety formularza lub strony z uwzględnieniem elementów dostępnych po kliknięciu,
  • grafik przygotowuje projekt graficzny ekranu na podstawie makiety,
  • ekran jest dzielony na zadania programistyczne,
  • programiści przygotowują kod,
  • tester sprawdza działanie strony na podstawie opisu ze specyfikacji.

Za każde z tych zadań odpowiada właściwy mu specjalista, każde wymaga czasu na wykonanie.

Dlatego właśnie, ze względu na koszt i czas realizacji pomagamy klientowi zastanowić się nad zakresem projektu i okroić początkowe funkcje do minimum, tak aby jak najszybciej jego serwis mógł zacząć działać. Działający serwis, odwiedzany przed użytkowników można bez problemu aktualizować i rozbudowywać bez konieczności jego wyłączania.

Na podstawie wiedzy zgromadzonej podczas wywiadu z autorem projektu określamy kluczowe funkcje, potrzebne do wprowadzenia usługi na rynek w kształcie, który pozwoli osiągać zyski w możliwie najszybszym okresie czasu. Ponadto powstaje lista dodatkowych funkcjonalności, które pozwolą zaplanować i wycenić rozwój systemu w pierwszych miesiącach. Profesjonalnie przeprowadzona analiza ograniczy koszty wdrożenia systemu do minimum, tak, by zawierał jedynie te funkcje, które przekładają się na wartość dla użytkownika i zysk dla właściciela portalu. Dzięki temu usługa zostanie dostosowana do realnych potrzeb klienta.

Jednocześnie plan rozwoju serwisu pozwoli na szerszą analizę potencjalnych modeli biznesowych i kanałów monetaryzacji serwisu w czasie.

Na początku funkcjonowania każdej strony czy platformy nie jest najważniejsze by znalazło się na niej jak najwięcej funkcji, ale by poprawnie działały te, które są dla niego kluczowe.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.