iBeacon czy Beacon to nazwa stworzona przez firmę Apple na koncept oparty na Bluetooth 4.0, który pozawala urządzeniom wysyłać lub odbierać niewielkie paczki danych na małych dystansach. Koncept  ma dwie składowe: niewielkie nadajniki, które wysyłają w regularnych odstępach czasu swój sygnał oraz odbiorniki w postaci smartphone z aplikacją, który może ten sygnał odczytać. Nadajniki zawsze komunikują tylko swój identyfikator i położenie, natomiast aplikacja zainstalowana w telefonie podejmuje właściwą akcję zależenie od tego od jakiego nadajnika odebrała sygnał.

Sama technologia Bluetooth Low Energy to lepsza wersja dobrze znanego nam bluetooth, który jest wykorzystywany do łączności np. z zestawem słuchawkowym. W przeciwieństwie jednak to niego, BLE ma większy zasięg i sygnał jest stabilniejszy.

Technologia iBeacon staje się coraz popularniejsza ze względu na elastyczność jej użycia. Nadajniki to niewielkie urządzenia kosztujące około 80 zł/szt., które umieszczamy w lokalizacjach mających tworzyć kontekst dla aplikacji. Dla przykładu możemy podzielić przestrzeń sklepową na obszary umieszczając w nich nadajniki, a następnie przypisać w aplikacji, aby w zależności od miejsca, w którym znajduje się klient wyświetlona została mu informacja o promocji. Możemy również zachęcać klientów przechodzących obok sklepu aby go odwiedzili.

Nasza firma uczestniczyła zarówno w tworzeniu urządzeń smarthome opartych na technologii iBeacon jak i przy wdrażaniu tej technologii do galerii handlowych. Współpracujemy z dostawcami nadajników oraz posiadamy zespół, który ma doświadczenie w tworzeniu dedykowanego oprogramowania wykorzystującego technologię iBeacon.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.